Presentationsprogramvara i kyrkan

OBS! Jag har per 2013-02-10 annonserat min intention att skriva mer utförligt kring presentationsprogramvara i kyrkan. Denna gången blir det av.

Jag har länge funderat över det här med presentationsprogramvara för kyrkor. Det har blivit allt vanligare att använda projektor för att visa sångtexter på gudstjänster. Men, vilken programvara är den bästa att använda. Jag har under en lång tid hållt mig till att använda OpenSong, faktum är att det var det första jag körde när jag 2005 (eller när det nu var) köpte en bärbar dator, hela första året blev det väl typ högst 1 gång som projektor användes i kyrkan. Tyvärr så var kyrkan jag var med i då fullständigt ointresserad av att använda modern teknik. Faktum är att den fortfarande är teknikfientlig. Programbladsredaktionen är ointresserad av samarbete med webbintresserade vilket leder till en webbsida som i det stora hela saknar aktuell information. Men, det är en annan sak.

Till saken hör att jag hösten 2006 pillade något med EasyWorship, ett program som jag då anse var ganska likvärdigt med OpenSong, om inte snäppet under. Jag har även tyckt att OpenLP varit ett bra program. Det som var trist med de två olika öppenkällkodprogramvarorna var att de inte delade samma struktur över hur sångtexter lagras. Men, annars var de nästan likvärdiga, förutom att OpenLP hade möjlighet, att om man har Microsoft Office installerat kunna använda sig av PowerPoint-presentationer.

Nu tänker jag hur som helst göra en ordentlig genomgång över vilka alternativ som finns, är lämpliga för den svenska marknaden, och vilka krav som finns på programvaran. Har du några exempel över vilka alternativ som finns, eller vilka krav som ska ställas så vore det guld värt om jag kunde ta del av dem tankarna. Det blir nämligen vad jag tänker sikta in mig på att kolla på under den närmaste månadens torsdagar. Försöka göra en liten inventering för att se hur svenska kyrkor tänker angående hur tekniken kan nyttjas.

About fredrikhimlen

En webbnörd. Intresserar sig måttligt för servrar, switchar, routrar och övrig teknik. Är mycket fascinerad över den så kallade sociala webben och dess utmaningar. Älskar att pilla med webben. Tänker fritt vad gäller hur den kristna tron ska göra avtryck på samhället.

  • Monica

    Hej!
    Jag jobbar med att visa sångtexter mm via projektor i min församling och funderar på att byta program för textvisningen. Därför blev jag intresserad av ditt inlägg om att du tänkte göra en genomgång av alternativen och lite nyfiken på vad du kom fram till. Vi använder idag EasiSlides, men jag försöket komma fram till om det finns något som skulle vara bättre.
    Jag skulle vara tacksam om du ville dela med dig av vad du kom fram till.

    Med vänliga hälsningar
    Monica

    • http://fredrikhimlen.se fredrikhimlen

      Egentligen så spelar det ingen roll vad man använder för programvara. Det viktiga är att programvaran löser det som behövs. Exakt hur upplever ni easislides. Vad är bra med den lösningen. Är användargränssnittet bra och funktionellt så att det är lättanvänt. Klarar det av att göra alla behov ni har? Vilka funktioner är det ni behöver?
      Om det är så att alla kyrkor är unika så kan det inte finnas någon direkt universallösning som alla kan använda sig av. All har vi olika preferenser. Det handlar till stor del om att känna sig fram till en lösning. Om OpenSong, OpenLP eller någon annan lösning fungerar bäst.

  • Monica

    Tack för de visa orden.

  • Mathias

    Hej!
    Hoppas du ser detta, trots att det var längesedan du gjorde inlägget.
    Jag har stora problem..
    Vi har införskaffat en bärbar Pc & en Projektor som nu äntligen har monterats klart.
    Vi ska ha detta till att spela in möten, samt visa sång & bibeltexter med.
    Vi har som de flesta småförsamlingar inte så stor budget att handskas med, och väljer då gärna billiga alternativ.
    Jag har kollat lite på olika gratis program för projektor visning.
    Tex:
    EasiSlides,
    MediaPresenter,
    OpenSong,
    WorshipVision,
    & ZionWorx.
    Olika program är såklart bra på olika saker.
    I början kolade jag bara på programen och hur de funka för att hitta det mest lättanvända och logiska programmet, då en del av oss som ska sköta det inte har någon dator vana alls.
    Så långt är allt väl, nu börjar problemen.. :(
    Jag insåg snart att det stora problemet inte alls handlade om att hitta ett billigt enkelt program som kan ”allt”, utan att hitta texterna.. :(
    Med tanke på hur många som använder projektor i dag, kan det väll inte va så omöjligt att hitta databaser med Lovsånger, Psalmer, Segertoner, & olika Bibel översättningar, till ett och samma program???
    Joo… Det är svårt, visade det sig :(
    Till ”WorshipVision” fanns en sång bok vid namn ”Psalmer och Sånger” som man kunde köpa till. Men den innehåller bara de 325 första sångerna ur ”Segertoner” som vi i Pingstkyrkan använder, sedan tror jag inte att ”WorshipVision” klarar att visa bibeltexter, jag har inte hittat nått sånt i alla fall.
    ”OpenSong” därimot ska det ju finnas flera bibelversioner till,
    men tyvärr hittar jag inte ”Segertoner” till detta program heller.
    Däremot tror jag det finns segertoner till Zionworx och Easyworship.
    Nu har grejerna stått oanvända i ett år, så nu har jag gett upp.
    Det får bli Zionworx eller Easyworship till segertoner, och Opensong till Bibeltexter, så får ja väll leta upp lovsongstexter på nätet en och en och kopiera och greja, eller om ja bara tar ett kort på våra gamla lovsångshäfte.. Inte så kul. och tror ärligt talatt att det aldrig kommer bli av heller..

    Har du nått tips???
    Någon lättsökt lovsångsdatabas till nått program.
    (Vi har CCLI-licens)

    Stort tack på förhand, om du ens svarar :)
    MvH.
    Mathias
    (sänd gärna ett mail till mathellius@hotmail.com om det dröjer innan du svarar)

    Du ville ha tips & önskemål:
    ”Ett” program, som det finns både olika bibelversioner till, & Segertoner, Psalmer, och en lätt uppdaterbar Lovsångs bas i.
    *ett stort plus hade varigt om det är lättsökt, tex både sång nr, sång namn och delar i texter. samt delar i bibeltexter & Förkortningar (Tex. Joh 3:16-17)
    Dessa sökfunktioner skulle underlätta, och kräva mycket mindre förarbete.

    • http://fredrikhimlen.se fredrikhimlen

      Det enda som jag förväntar mig av ett bra program är att det finns bibel i ett format som passar för den och att det finns ett bra smidigt sätt att registrera nya psalmer/lovsånger etc. Tyvärr så känner jag inte till några färdiga register i format som lämpar sig för etablerade textvisningprogram. Är det något som är eftertraktat att slippa mata in texten själv.

      Alla större kyrkor jag har märkt av verkar som att de lägger ned de fåtal minuter det tar att knappa in texten. Det är inte så att jag frågat runt, men alla felstavningar får mig att dra den slutsatsen.

      • http://fredrikhimlen.se fredrikhimlen

        Om det är eftertraktat att ha ett sådant register, ungefär vad är ett sådant register värt, per månad. Skulle kunna snickra ihop ett som levererar output till de etablerade programvarorna. Men kan inte tänka mig att kirra det utan en fungerande ekonomisk modell.

        • Mathias

          Nej, Tydligen finns ingen stor efterfrågan, eftersom det inte dräller av lovsångsdatabaser precis.
          Men jag tror att det skulle kunna bli omtyckt om det fanns ”ETT” ställe online där man kunde hämta hem en databas med alla ditintills inskrivna Lovsånger, Psalmer, mm, kanske vittnesbörds videoklipp, mm.
          Där man också skulle kunna lägga in egna texter om de inte redan finns.
          Som i våran kyrka sjungs det väldigt lite med nya lovsånger, men när det kommer nån utomstående pastor/predikant, händer det att de spontant börjar sjunga på nån lovsång, som vi såklart då inte kan.
          Eller under bönestunder, när nån oplanerat börjar sjunga på en sång.
          Det är i sådana tillfällen det skulle vara suveränt att bara kunna skriva in en liten bit av texten i sökrutan, och snabbt få upp rätt låt på väggen.
          Flera program har den sortens sökfunktion, och snabb visning till väggen.
          Men det hjälper ju inte så länge man inte har just den låttexten i datorn. :/
          Men jag förstår dig väl, att det inte kostar gratis att bygga nån form av databas som kan användas av många olika program.
          Eller man kanske kunde gå ihop med någon av program tillverkarna i ett samarbete för just deras program.
          Men det är klart, även om det fanns en sådan databas, skulle nog inte våra lilla kyrka ha råd att använda den..

          Sen har jag ingen aning om hur det skulle funka med rättigheter och sånt till en sådan databas. skulle det täckas under CCLI-licensen?
          Jag vet att jag säkert bara pratar strunnt, och att jag är lat som bara vill att allt ska funka, utan massa förarbete som inskrivning av texter o planering in i minsta sång för en enkel liten söndags gudstjänst.
          Så vi kanske ska göra som någon sa till mig:

          ”ni behöver väll inte använda projektorn på vanliga möten,
          det räcker väll att visa texter på större samlingar”

          Men det känns ju inte så kul.
          Och de ”vanliga mötesdeltagarna” är väll lika mycket värda att få kunna sjunga med, som ”stor mötesdeltagare”?
          När ändå utrustningen är inköpt och upphängd.

          • http://fredrikhimlen.se fredrikhimlen

            Ska dröja till lite senare med att sätta mig ner och skriva ett längre svar på kommentaren. Men min spontana tanke är att en databas är ingen större process att bygga, ska skissa lite på det. Men, appropå det där angående vanliga möten, det är väl de vanliga mötena som det är lätt att fixa till, och de där lite större som problematiken finns. Hursomhelst kommer vi aldrig ifrån problemet med okända sångtexter. Men tills vidare, ha en trevlig midsommarhelg.

  • http://hagadalskyrkan.com Leine Johansson

    Hallon.
    Själv har jag kört med Opensong 2009 och 2010 under våra ”konferensdagar” på vår sommargård Västragård.
    Är väldigt glad att jag hade mobiltbredband och fick söka efter texter på internet för att slippa skriva förhand. Dock så tar det inte så lång tid att skriva in lovsånger och de texter man hittar på nätet kan vara felstavade, så det gäller att kolla.
    Dock är jag HEL nöjd med bibeltexterna och deltagare verkar tycka om det också. Så fort predikanten säger ”stället” så efter ett par sekunder så finns texten för allmän åskådan. Även om predikanten säger ” och jag tror att i Joh 3:16 står det” men det går inte längre eftersom jag visar texten :-) så vi vet vad som står där :-)

    Dock har jag (av erfarenhet) väntat lite med att publicera texten på duken, eftersom predikanten kanske kommer ihåg fel bibelställe ;-)

    Har Bibel 2000, 1917, folkbibeln och levande bibel och kan snabbt ändra översättning vid presentationen

    Rekomenderar Opensong starkt.
    Dock som sagts ovan så vore ett central lovsångsregister finnas.
    Det fanns förut i Opensong om du hade CCLI licens med direkt import från deras hemsida, men tyvärr så ändrade de sidan. Ska fungera med att speciall import program, men har inte fått det att fungera dock :-(

    Men skapa en Dropbox så invitar vi varandra så synkas våra datorer med nya sånger :-)

    • http://hagadalskyrkan.com Leine Johansson

      Oki verkar som om CCLI.se inte tillhandahåller texter via webben. Vilket många andra länder gör. Så mycket för IT hos CCLI

  • Dodi Elsaed

    Har fixat ett Dropbox konto som nu synkar allas våra filer till Dropbox och våra datorer.
    Skicka CCLI licenser m.fl (bild) och vilka ni är så jag vet att ni vill ha tillgången och att ni betalar för licenserna. Sedan skapa ett Dropbox konto och synka upp er med mitt OpenSong konto. ladda upp och ladda ner sånger och biblar.

    • http://fredrikhimlen.se fredrikhimlen

      Sketbra initiativ, men sätt upp ett formulär och skriv ner en länk här i så fall eftersom att jag inte hjälper till med att förmedla kontaktinformation…

  • http://hagadalskyrkan.com Leine Johansson

    Ahh bra att någon fixade det :-)
    Jag är på, Mr Dodi

  • http://hagadalskyrkan.com Leine Johansson

    Oki gick lite före där och fixade till ett formulär till Dropbox :-)
    Klicka på denna länk så kommer ni till ett formulär så vi kan dela med oss av Opensong data via dropbox.

    http://form.jotform.com/form/12003539173

    • Mathias

      Stort Tack, för att ni hjälper till med detta,
      så vi förhoppningsvis kommer igång med OpenSong snart. :)
      Jag har laddat ner Dropbox, även registrerat ett eget konto.
      (vet ej om jag behövde det)
      Nu har jag fyllt i, och skickat detta formuläret med.
      Så vad händer nu?
      Gärna lite info till den osmarta, hur ja synkar upp mig med OpenSong kontot.
      Kan/får flera i församlingen använda detta OpenSong konto på sina datorer hemma, för att kunna planera möten och ev lägga till mer data?
      Eller måste alla fylla i ett sånt här formulär?

  • Mathias

    Nu har jag tillgång till OpenSong-DropBox =)
    Detta kommer bli bra om vi blir ett gäng som kommer använda det.
    I skrivande stund innehåller kontot 163st sånger & 4st Biblar (allt på Svenska)
    Sprid nu gärna detta till alla OpenSong användare ni känner till, så vi kan dela Guds ord, och lovsjunga honom lättare.
    Tack till:
    fredrikhimlen, För start av denna tråd. (gå gärna med i Dropbox-kontot)
    Dodi Elsaed, för Dropbox-kontot.
    Leine Johansson, för Formuläret. (men saknar dig på Dropbox-kontot =p )

  • Mathias

    Hej igen!
    Nu har Openson-Dropbox börjatt växa till sig :)
    Men några frågor finns det fortfarande att lösa.
    Med många användare är risken stor att alla tänker olika, och ändrar fram & tillbaka på kontot,
    Det kommer i värsta fall sluta med att det blir en enda röra.

    Skulle det på något vis gå att kommunicera mellan de olika Dropbox-medlemmarna?
    Jag tänker mig en sida som denna, där man kan göra sina inlägg (skriva frågor eller svar och kanske lägga upp lite regler).
    Eller kanske ännu hellre, typ ett Forum. Där man kan hålla isär, och starta nya trådar för varje fråga, så det blir lättare för nya medlemmar att gå tillbaka och skälv söka efter en lösning på sitt problem.
    Men inte nog med det, jag vill också att varje medlem ska få ett meddelande när någon har skrivit/uppdaterat på den sidan. Helst som ett ”poppupp-meddelande” vid Dropbox-iconen på datorn, så att alla lätt kan se att någon behöver hjälp, eller vill lämna ett allmänt meddelande.

    Jag kan ju inte mycket om hur sådant här fungerar, och om det överhuvudtaget är möjligt att genomföra.
    Men kan detta gå att använda på nått vis: https://www.dropbox.com/help/66

    Vore tacksam om det gick att ordna, för har en del frågor som jag skulle vilja ventilera med användarna.

    MvH.
    //Mathias

    • http://fredrikhimlen.se fredrikhimlen

      Jag betvivlar att det går att klistra på en sådan funktionalitet ovanpå tjänsten DropBox. Att på något sätt ha en plats för gemensamma riktlinjer och konfliktlösning / förfrågningar kan givetvis vara bra att ha.
      Troligtvis är den där DropBox-funktionaliteten inte något att förlita sig på eftersom att det är en för omständig procedur för att använda sig av.
      Kanske ett forum, eller en tjänst som https://groups.google.com/ kan vara ett bra nav.

  • http://hagadalskyrkan.com Leine Johansson

    Vi har ju en Facebook sida där de som har hand om Opensong på Dropbox försöker reda ut och hjälpa till. För att vara på säkra sidan gör jag backup av hela opensong, just i fall att.
    https://www.facebook.com/pages/OpenSong/211343328917833